Ha működésük alapján vizsgáljuk a piacot, az acél spirál rugós légfegyvereknek, melyek tizennéhány éve még egyértelműen uralták a piacot, egyre röbb konkurense akad. Az eladási mutatók alapján a Co2, PCA, PCP rendszerű légpuskák és pisztolyok térnyerése egyre szembetűnőbb. Költői a kérdés, de lehet, hogy a gázrugós rendszer lenne a hosszútávú megmentője a klasszikus légfegyvereknek?
Mindenesetre a néhány éve a Crosman cégnél elsőként megjelent megoldás elképesztő sebességgel terjed a gyártók között és a mai napra alig akad olyan komolyabb vállalkozás amelyiknek a palettáján ne találnánk ilyen típusú fegyvert, akár új modellként vagy a régi rugós fegyverhez készített gázrugós szettel kiegészítve. Ami miatt izgalmas a cikkben szereplő fegyver, mert bár puska akad gazdagon, ilyen módon működő pisztolyt alig – alig találunk.
A rendszer
A mai korra egyre jellemzőbb, hogy a gyártók a termékük népszerűsítéséhez imádnak egszerűen megfogalmazott, hatásos, néhol talán túlzó(nak tűnő) szlogeneket, címkéket feltüntetni, amikkel reményeik szerint vevőket tudnak nyerni. A Crosman cég sem kivétel ez alól. Konkrétan a Trail Np dobozán olyan nehezen ellenőrizhető “adatokkal” találkozunk mint, hogy a Nitro Piston rendszernek köszönhetően “70%-al csendesebb” vagy 25%-al pontosabb… Mivel a fegyverünknek nem volt acélrugós elődje és decibel mérőnk sincs az üzletben így nehéz megmondabi az igazságot. Mindenesetre a gázrugós megoldásnak az előnye ezek fogalmak mentén keresendő.
Az interneten sok kép illetve videó illusztáció mutatja a működés menetét ezeknél a fegyvereknél.
A lényeg, hogy van egy teljesen zárt, gázzal töltött fém tubusunk egy abban mozgó fém szárral. Fegyverünk felhúzásakor ezt a pálcát és ezzel együtt a tubusban lévő gázt préseljük össze. Így nincsenek súrlódó, fémes érintkező felületek felhúzáskor és elsütéskor semmiféle rezonanciát nem érzünk ami az acélrugós fegyvereknél csak speciális tuning alkatrészek beépítésével érhető el.
Ami talán hátránya a gázrugós rendszernek, hogy itt nincs teljeítmény szabályozási lehetőségünk, mint a rugós fegyvereknél a rugó vágásával. Ez alól csak a Weihrauch HW90-ese kivétel de az kicsit másképp működik.
Kívül
Egy tradícionális csőtörős pisztoly esetében nehéz formabontó, extrém megoldásokat találni a külalakban. Talán az egyetlen szembetűnő dolog a csőre húzható dupla toldat az alsó weaver sínnel illetve a hasítékokkal a végén. A weaver sín inkább optikai tuningnak jó csak, mert bármit szerelnénk is fel rá, az felhúzáskor útban lenne a sátorvasnál, mivel a nagy teljesítmény eléréséhez a csövet majdnem a markolatig hátra kell húznunk. Apropó markolat… jó nagy. Vagy két kicsi vagy egy nagy kézre minimum szükségünk lesz a használatnál.
Irányzék
A hátsó irányzék tartó talapzata fémből van ami egy szabvány 11mm.-es sínre van rögzítve. Ide igény esetén Red Dot irányzékot vagy távcsövet is feltehetünk. Viszont mivel az első irányzék igen magasan van a toldaton így ezen esetekben nag eséllyel le kell mondanunk a csőhosszabítóról. Maga az irányzék műanyag és mindkét irányban “klikkesen” tárcsákkal állítható. A fluoreszkáló szálirányzék hátul zöld, elöl narancs színű.
Működés
Az első toldatot, amin az irányzék is van egyszerűen elölről felhúzzuk a csőre. Na ilyenkor válik egy csapásra használhatatlanná fegyverünk mert bár az erőkar hosszát megnöveltük de a fogás helyén, elöl meredezik a Tru Glo irányzék ami kis híján átlyukasztja az ember tenyerét ha így próbálja meg felhúzni a pisztolyt. Ezt az “apró” kellemetlenséget kiküszöbölendő kapunk a pisztolyhoz még egy extra toldatot amivel már megy minden mint a karikacsapás. Egyszóval aTrail NP-t vagy a meztelen csővel vagy a dupla toldat felhelyezésével lehet felhúzni.
A felhúzáskor tényleg nem tapasztalunk semmiféle zajt, zörejt ahogy az a Nitro Piston rendszertől elvárható. A csövet kb. 120 fokig kell visszahajtanunk amíg az elsütőszerkezet fém akasztója találkozik a dugattyú hasítékával és megakad hátsó pozícióban. Nyilván kell a minél hosszabb dugattyú út, hogy az ígért teljesítményt megkapjuk (160m/s).
A sütés hossza állítható. A sátorvas hátsó részén találunk egy furatot ahol anélkül tudjuk személyre szabni a beállítást, hogy a tust le kéne vennünk.
Természetesen a dugattyútest ugyanúgy előrevágódik elsütéskor mint a klasszkikus rugós fegyvereknél viszont valóban nincs rezonancia ami a pisztolyok esetében kritikus tud lenni.
Belül
A műanyag tust mindkét oldalon 2-2 csavar tartja. A rugóhoz illetve a dugattyúhoz úgy tudunk hozzáférni ha az elsütőszerkezet mögötti kis biztosító csavart kihajtjuk majd kiütjük a keresztstiftet.
Minden fontos alkatrész melynek mehanikus szerepe van, acélból és korrekt módon lett elkészítve. Jól, prezízen zár a csőrögzítő csap, illetve a csőtengely is kapott egy kis biztosító csavart ami meggátolja, hogy a cső kotyogjon.
Ez a megoldás nekünk Kelet-Európaiaknak a Slavia légpuskáktól lehet ismerős. A puskákéhoz mérten apró gázrugónak alig van előfeszítése ennek ellenére összenyomás előtt meg kell enni a spenótot J
Mindent összevetve az amúgy szűkűlő “csőtörős pisztoly” piacon üdítően hat a Crosman Trail NP jelenléte. Bár árban erősebb mint a vetélytársai de minőségben, teljesítményben jóval azok felett áll.
Vasicza Péter