A Crosman 1088 légpisztoly

Crosman 1088Először úgy gondoltam, hogy az itt megjelenő írások témáit és alanyait abszolút szubjektív szempontok alapján válogatom majd össze, mint az általában lenni szokott. „Az ember ugye, arról ír ami érdekli, tetszik neki, valamiféle kötődése van hozzá…”Ez a mostani cikk talán ilyen szempontból rendhagyó, mivel a fegyvert amelyről alább szó lesz, nem én hanem a kedves vásárlóink szemelték ki, tudtukon kívül erre a célra. Mégpedig oly módon, hogy bár a fegyver még újdonságnak számít a hazai, sőt a világpiacon is, máris roppant népszerű és keresett. A tendenciát látva határoztam úgy, hogy kicsit alaposabban megvizsgálom az 1088-as modellt és az általam tapasztaltakat megosztom Önökkel is.

A fegyver születésének előzménye volt, hogy a gyár az 1088-as megjelenésének évében (2006-ban) megszüntette gyártását a több évtizedes múlttal bíró 1008-asnak.

Nem véletlen. A fegyver „neve” mellett, külalakjában is sok hasonlóságot mutat elődjéhez és a későbbiekben kiderült, hogy igazából annak egy továbbfejlesztett változatáról van szó.

Crosman 1088A fegyver csomagolása határozottan mutatós, látványos. Design-ban egyébként is nagyon erős a Crosman. A pisztoly, nyilván a hazai (USA) piac, és a rajtunk kívüli, számos más országban létező  légfegyvervásárlási és tárolási szokásoknak megfelelően egy zsugorfóliás, kiakasztható csomagolást kapott, melyet Magyarországon nehezen lehet kihasználni. (Nálunk ugyanis az üzletekben a  légfegyvereket is lezártan, rögzítve kell tárolni?!). A csomagolás (melyet csak komoly véráldozat árán lehet lefejteni a fegyverről) a pisztolyon kívül egyébként tartalmaz két tárat, egy elsütőbillentyűzárat és egy méretes brossúrát, mely többek között hosszan taglalja a fegyver esetleges lenyelésének a szervezetünkre gyakorolt veszélyes hatásait.

Miután pisztolyunkat megszabadítottuk a csomagolástól, a fegyver mellett található kis kulccsal leoldhatjuk az elsütőbillentyűt rögzítő zárat.

Ezt egyébként eddig csak a Crosmannál láttam és mint jó néhány gyermek boldog tulajdonosa igazán jó ötletnek tartom.

A fegyvert kézbe véve, az első dolgok amik feltűnnek, a viszonylag csekély súly (műanyag bukolat áldatlan hatása) és a széles markolat.

Crosman 1088Utóbbi érthető, hisz a 12gr.-os Co2 ami a markolatban kapott helyet, alapvetően meghatározza annak méreteit. Mentségként meg kell jegyeznem, hogy nekem az átlagosnál kisebb mancsom van, így lehet, hogy ez másnak nem jelent majd problémát. A patron behelyezéséhez először is le kell pattintanunk mindkét oldali markolathéjat. Ehhez egy kicsit félve kezdtem neki mert ilyen téren már vannak rossz tapasztalataim. Általában az ember körme bánja az akciót. Itt a héjakat, melyeket acél karmok rögzítenek a fegyverhez, meglepően könnyen lehet leválasztani. A patron behelyezése után a markolat alján található csavarral tudjuk azt a kiszúrótüskéhez felszorítani. A sróf egyébként szépen el van rejtve a markolathéjak alá, hozzájárulva ezzel a pisztoly hitelességéhez.

A patron után jöhet a tárazás.

A „szán” tetején található retesz elhúzásakor pattan fel a cső és vele együtt a rejtett forgótár. A 8 lövetű tár az elődfegyveréhez képest annyiban változott, hogy a közepén egy forgó persely van (szintén nem láttam még ezt a megoldást más gyártók fegyvereinél), amitől egyrészt könnyebben fordul csőre, másrészt hosszabb élettartamú lesz mivel szinte szabadon, ellenállás nélkül foroghat. Így jóval kisebb a kopás mint az 1008-asnál volt. A lövedékek közül szinte minden fajtát tudunk használni a fegyverhez. A gyártó a diabolón kívül ólomgolyót is ajánl, gondolom a revolverező rendszer miatt. Csupán egy-két típus van mely hossza miatt nem fér bele a tárba.

A tárazásnál ügyeljünk arra, hogy a lövedékeket úgy  nyomjuk be a tárba, ne lógjon ki sem a hegye sem a szoknya része mert ez esetben lövéskor elakadhat a tár, illetve ha erőltetjük, a táron lévő forgatókoszorú fogacskái letörhetnek.

Crosman 1088A műanyag forgótárat egy rugós elem szorítja a csőhöz, így viszonylag kis gázveszteséggel működik a rendszer. A cső természetesen huzagolt acélcső ami ma már abszolút elvárható ebben a kategóriában is. A pisztoly a forgótárnak köszönhetően revolverező rendszerű. Így használható akár gyors, egymás utáni lövések leadására, akár pontlövészetre. Első esetben kimondottan nagy tempóban tudunk megszabadulni a tárba helyezett nyolc lövedéktől, viszont az elsütőbillentyűnek elég hosszú az útja, így viszonylag nehéz egy apróbb célon megtartani a pisztolyt.

Ez a jelenség nagyban orvosolható ha lövések előtt a kakast hátrahúzva „előkészítjük” a lövést.

Ilyenkor – akár a revolverek esetében – a tár csőrefordul és az elsütőbillentyű az könnyű előhúzás után kicsit megakad, majd innen meglepően finoman süt. Pontlövészetre mindenképpen ezt a megoldást ajánlanám.

Adatok:

  • Mechanika – Revolverező rendszerű
  • Energia – 12gr. Co2 patron
  • Lövedék – 4,5mm. diaboló
  • Tárkapacitás – 8 lövedék
  • Lövedéksebesség – 122m/sec.
  • Súly – 0,5kg.
  • Teljeshossz – 19,7cm.
  • Anyaga – Műanyag burkolat, fém belsőszerkezet
  • Cső – Huzagolt acélirányzék
  • Oldalirányban állítható

 

“A Crosman 1088 légpisztoly” bejegyzéshez 8 hozzászólás

  1. Üdv!

    Azt szeretném kérdezni, hogy ezen co2-es légfegyvernél, ha belehelyeztem a patront, de nem használtam el teljesen a patront, vagyis maradt benne még bőven gáz és nem üres, akkor hány napig szabad benne hagyni a fegyverbe a patront? Vagy ha végeztem a lövészettel, utána üres/nem üres ki kell venni a patront?

    Köszönöm előre is a választ!

    • Üdvözlöm,

      Ha betekert egy partont a fegyverbe, pár napig tartja a nyomást, ezért célszerű minél hamarabb elhasználni. Ha kiürült a patron, vegye ki a fegyverből, hogy fölöslegesen ne nyomja a tömítést, így megnövelheti a tömítések élettartamát. Ha nyomás alatt van a betekert patron, ne vegye ki a fegyverből, mert elengedi a maradék gázt.

      Üdvözlettel,
      Nimród Derringer

    • Üdvözlöm,

      Be kell hozni az üzletbe ahol kicseréljük a fegyverben a tömítéseket.

      Válasz erre:
      „Kérdésem a következő lenne.Crosman 1077 légpuskám van.Még új,de ahogy beletekerem a patront azonnal elengedi az összes gázt.Használni sem lehet.”

  2. Heló.
    Csak annyit szeretnék hozzászólni, hogy én meg pont azt olvastam valahol, hogy a patront nem jó kivenni, még akkor sem ha már kevés van benne, mivel van bent olyan anyag is ami keni a pisztolyt, így a tömítéseket is. Meg ha már elengedi a gázt pár nap után akkor az már régen rossz.

Szólj hozzá!

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft