Crosman SR357 – „Mint az igazi”

Mint a világ hobby fegyver gyártásában résztvevő cégek nagy része, az elmúlt évtizedekben a Crosman cég is egyre inkább a költséghatékonyság jegyében készítette fegyvereit. Míg a 70-es 80-as években még jó pár, szinte teljesen fém építésű pisztolyuk volt gyártásban addig mostanra ezek szinte teljesen eltűntek a katalógusaikból és mára egy „munkában edzett” asztalos is egy kezén megszámolhatja ezeket.

Azután a 2012-es évben végre áttörés történt és feltűntek új pisztoly modellek melyeknek tervezésekor láthatóan cél volt, hogy a 10-es éveiket taposó amerikai gyerkőcök mellett azokat a vevőket is megtalálják akiknek fontos, hogy egy légpisztoly másolat a méretek mellett súlyban is hiteles legyen.
Ilyen a C41 (Walther P38), 1911 GI (Colt 1911), C-TT (Tokarev) illetve az SR357 is.

Kívül

Az SR357 teljes egészében fémből készült. Szép kidolgozású és a szürke szín is kimondottan jól áll neki. A viszonylag nagyméretű kombat markolat (mely a patron becsavaró fület is rejti) gumírozott. Nem kicsi de az ujjaknak kialakított helyek miatt simán átfogható és kényelmes.

A keret jobb oldalán a kötelező figyelmeztető feliratsor sajnos kihagyhatatlan az USA-ban. Esztétikailag nem nagyon tesz hozzá a produktumhoz. Ahogy kell, van funkcionáló tárkioldó gomb és vízszintesen illetve függőlegesen is állítható hátsó irányzék, szintén fémből.

A tár nem osztott mint az elődfegyvernél (C-357 vagy C-357 Vigliante) ezzel a légpisztolyfunkcióról leginkább árulkodó részt sikeresen likvidálták. A 4,5mm-es cső a csőszájtól beljebb kezdődik így növelve az ‘igazi fegyver” hatást. A cső alján „hűtőbordák”, a dobozban két weaver szereléksín. Mindkettő felrakásával (a csőre lehet rögzíteni) szinte végtelen kombinációs lehetőségünk van felszerelni pisztolyunkat, Red Dot irányzékkal, távcsővel, lámpával… stb. És a nagy atrakció: a tárban 6db töltőhüvely figyel csendesen amitől tényleg realisztikus az összhatás.

Működj!

A markolathéj nem kis acélkarmokkal, a patronba kapaszkodik mint a C357-esnél hanem egyszerűen hátrafelé le tudjuk húzni. Annyi előnye van, hogy nem kell patront tartani fegyverünkben ha azt szeretnénk, hogy a héj a helyén maradjon.
A patron szájára tegyünk egy pici szilikon zsírt! Így becsavaráskor nem tapad rá a tömítésre és nem deformálja azt.
Míg új a patrontömítés a Co2 patron kiszúrásakor semmilyen szisszenő hangot nem hallunk. Ilyenkor rögtön zár a tömítés. Ne húzzuk meg izomból a srófot, inkább próbának lőjünk egyet, hogy van-e már gáz a rendszerben.  Később, sok használat után, úgyis össze esik a tömítés egy kicsit de meghosszabbíthatjuk az élettartamát ha erre figyelünk.

Ezután a fegyver keretének bal oldalán található tárkioldó gombot előre tolva billentsük magunk felé a tárat. Az üres töltőhüvelyek kinyeréséhez használjuk a hüvelykivető rudat! A hüvelyek rézből vannak műanyag heggyel ami a magot szimbolizálja. A hüvely talpán WinGun 700 feliratot találunk. Ennek alapján tudunk tartalék hüvelyeket rendelni ha a 6db. nem lenne elég. Az acélgolyót egyszerűen elölről nyomjuk be a furatba. Finoman megszorul. Ezután a töltött hüvelyeket vagy egyesével helyezzük a tárba vagy a fegyverhez adott gyorstöltővel egyszerre is megtehetjük mindezt.

Ebben az esetben helyezzük a hüvelyeket a gyorstöltő furataiba. A töltőt felfelé tartva, az alul lévő recés fogantyút rugó ellenében nyomjuk felfelé, majd forgassuk kattanásig jobbra. Ebben a pozícióban rögzíti a hüvelytalpakat a töltőbe. Ezután a nyitott tárba helyezve a hüvelyeket nyomjuk meg a rugós fogantyút. A hüvelyek szépen becsúsznak a tárba.

Tár visszacsuk és már mehet is. Illetve itt is egy új, máshol eddig nem látott megoldás. Hogy a cső és a tár közötti hézagot minimalizálják, a cső farban egy kúpos alakú rugós fémbetét kapott helyet. Ez a tár becsukásakor szépen illeszkedik a tárhoz, teljesen lezárva a kiszökő levegő útját.

Itt is mint a legtöbb revolvernél DA (revolverező) és SA (ismétlő) rendszerrel is használhatjuk a fegyvert attól függően, hogy „mekkora veszélyben” vagyunk. Ha a lövések előtt a kakast felhúzzuk a tárat helyére fordítjuk és az elsütőbillentyű is hátsó (sütési) pozícióba kerül. Így pontosabban, a fegyver bemozdítására kisebb esélyt adva lőhetünk. Ha viszont a helyzet és a kirakott sörösdobozok száma úgy kívánja, revolverezve nagyon gyorsan szabadulhatunk meg a 6 lövedéktől.
A fegyveren biztosító nincsen. A kakas hátramozdulásakor egy acél rúd emelkedik a kakas és a szeleptüske közé ami elsütéskor közvetíti az ütést.

Pontosság, erő

A fegyver acélgolyóval működik, ami azt jelenti, hogy a 4,5mm.-es csőből 4,45-ös rézzel vagy ónnal (puhafém) bevont lövedékek repülnek ki. Nyilvánvalóan nem tud olyan pontos lenni, mint egy huzagolt cső – 4,5mm.-es ólom lövedék kombináció. A szórásképre voltam igazán kíváncsi így a teszt előtt nem is állítottam az irányzékon. Nem az volt a szempont, hogy minél jobb eredményt érjek el.

A fekete kör alsó-széle közepére céloztam mindkét esetben. 5m.-en, a lövések előtt a kakassal felhúzva – nem támasztva, 2,5-3cm.-es szórást lőtt. A fegyver sütése így is elég „katonai”. Kell hozzá egy kis rutin míg az ember megszokja. Revolverezve a szórásképp jóval nagyobb (5-7cm), viszont ezzel együtt az élvezeti faktor is. A lövedéksebességeknél nincs nagy különbség. Úgy 35-40 lövésig 133 és 141 m/s (4,5joule) között mozog. Utána, ahogy csökken a nyomás a patronban a fegyver ereje is csökken.

Belül

A markolathéj lehúzása után le kell venni a héj rögzítésére szolgáló műanyag burkolatot is. A 4db. rögzítőcsavar kicsavarása után leemelhető a burkolat. Minden alkatrész fémből van. Itt a levegőadagoló rendszer nem két részből áll (kiszúró egység és légkamra összekötve egy rézcsővel) mint a C357-nél hanem egy blokkból. Nehezen elkézelhető, hogy normális mennyiségű és minőségű használat mellett a tömítéseken kívül más tönkre mehet.

Summa summárum

Pozitív
– realisztikus külső
– teljes fém szerkezet (kívül-belül)
– csőfarnál légzáró rugós betét
– mindkét irányban állítható irányzék
– töltőpatronos rendszer (nekem ez is pozitív)

Negatív
– acél gömblövedék
– sütés

– Vasicza Péter –

“Crosman SR357 – „Mint az igazi”” bejegyzéshez 4 hozzászólás

  1. Kedves Péter!

    Ez tényleg Crossman légpisztoly? Vagy pedig csak egy ismételt átnevezés történt: Ezt a modellt, fazont ugyanis számtalan név alatt már forgalmazták (többek között Ruger és Dan Wesson márkanév alatt).

  2. Igen; Zsolt kolléga megelőzött. Ez kívülről is, belülről is egy Dan Wesson – ami nem baj ugyebár, mert jó fegyverek azok… Messziről a Rüger is hasonlít rá – bár az én Rügerem még úton van, ma hozza a futár, még nem volt a kezemben.
    (BTW: most az én egyik – 8″-os – Wessonom szelepe betegeskedik; nem tud valaki egy jó szervízt/alkatrészárust…?)

    Gyuri

  3. Igen. Az észrevétel helyes. A Crosman és az Umarex cég termékei között vannak átfedések. Néhol csak alkatrészek, technikai megoldások azonosak más esetben (mint itt is) a fegyver egésze. Ha jól tudom mindkét cég Taiwanban gyártatja ezt a modellt még az sem kizárt, hogy egy helyről való a két revolver.

Szólj hozzá!

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft
KEDVES LÁTOGATÓ!

KEDVES LÁTOGATÓ!

KÖSZÖNTÖM ÖNT
A NIMRÓD-DERRINGER FEGYVERSZAKÜZLET HONLAPJÁN!

ENGEDJE MEG, HOGY FELHÍVJAM FIGYELMÉT: AZ OLDAL FEGYVEREKKEL FOGLAKOZIK. KÉREM, CSAK AKKOR LÁTOGASSA, HA KIFEJEZETTEN ILYEN JELLEGŰ SZAKMAI TARTALMAT KERES. BELÉPÉSÉVEL KIJELENTI, HOGY SZAKMAI ÉRDEKLŐDŐ, ÉS TUDOMÁSUL VESZI, HOGY EGYES OLDALAINKON ÁRAKKAL IS TALÁLKOZHAT.

MEGTISZTELŐ LÁTOGATÁSÁT KÖSZÖNVE:


VASICZA PÉTER
Nimród-Derringer Fegyverszaküzlet