Az Indian légpisztolyt a nürnbergi IWA 2017-es szakkiállításon láttam először. A spanyol cég 2016-ban kezdte el gyártani és mint újdonságot mutatta be de a külső jegyek alapján azonnal ismerős volt. A Webley & Scott (angol) közel 40 éves „Tempest” modelljével mutat nagy hasonlóságokat melyből egy darabot birtokoltam is valamikor a 90-es évek végén. Technikai szempontból mondhatni, hogy eljárt az idő a rugós fegyverek felett. Mellette az egyszerűségük, könnyű kezelhetőségük és olcsó fenntartásuk miatt még mindig nagyon népszerűek. Sajnos a légpisztoly kategóriában nagyon szűkös a választék így örömteli ha egy gyár új modellel jelentkezik.
A fegyveren az elsütőbillentyű, felhúzókar és természetesen a cső a dugattyúházzal illetve a belső szerkezet acélból, míg a markolat rész, irányzékok műanyagból készültek. Az amúgy nem túl hosszú (265mm) légpisztoly így is 1100g.-ot nyom.
A markolat – egyébként kényelmes kialakítása miatt – csak jobb kezes felhasználást tesz lehetővé.
Az elsütőszerkezet egy állású, tehát nincs előhúzás, mint ahogy szabályozható sütéshossz sincs. Ennek ellenére kimondottan jónak mondható az alapbeállítás és a 3,5kg.-os elhúzási erő is teljesen megfelelő egy hobby lövészetre szánt fegyvernek.
Az 1874-ben, Eibar-ban alapított cég mára azon kevesek egyike mely fegyvereit teljes egészében saját maga gyártja. Kiemelve a hidegen kovácsolt csövet melyet minden fegyveréhez használ. (Ennek jellegzetességeit és erényeit a Cometa Orion légpuskáról szóló írásunkban kifejtettük). A cső nincs burkolva és szinte a pisztoly teljes hosszát végigéri amivel szép hosszú irányzó vonalat kapunk (két irányzék közötti távolság) anélkül, hogy egy utazóbőröndöt kelljen rendszeresíteni pisztolyunk szállításához. Mivel egyre kevesebb rugós légpisztollyal találkozunk a boltokban (aminek nagy része nagy méretű, csőtörős rendszerű) kimondottan üdítő látvány egy ilyen kompakt méretű pisztoly.
Az irányzékpár műanyagból készült amivel az ember meg is tud barátkozni hisz nem példa nélküli ebben a kategóriában. Viszont ami talán a fegyver legnagyobb hiányossága, hogy a hátsó nézőke csak oldalirányban állítható. Nem nagyon érti ilyenkor az ember, hogy a fegyver tervezésekor milyen költséghatékonysági számvetés indokolta ezt a döntést.
Egyébként az irányzékok profilja jól használható csak hát sajnálja az ember…
Na és akkor jöjjön a fő attrakció – a felhúzókar, mint utolsó főegység. A Webley pisztolyon kívül nem emlékszem hasonló megoldásra mint amit a Cometa gyár is használ az Indian-nál.
A dugattyútestet egy fogasléc mozgatja ami a felhúzókarhoz kapcsolódik. Azt fel-előrefelé kb. 270 fokos szögben kell körbe mozgatni a végpontig ahol is a dugattyútestet rögzíti az akasztó. Ilyenkor a fogasléc, mint egy kis nyelv bújik elő a cső alól.
A kar visszazárásához már nem kell erőt kifejteni. Nem biztos, hogy praktikusabb mint egy oldalkaros felhúzás de ötletes.
A felhúzókart egyébként egy kis előre-hátra csúsztatható műanyag zár rögzíti. A kar kioldásakor a töltőnyílás automatikusan szabaddá válik.
Véletlen elsütés ellen egy két állású manuális biztosítót használhatunk mely a fegyver bal oldalán található.
A viszonylag nagy átmérőjű de rövid dugattyúháznak köszönhetően a lövéskor nem mozdul nagyot a légpisztoly annak ellenére, hogy a teljesítménye messze nem számít csekélynek (5,6J).
Összességében a Cometa Indian egy szerethető, jól használható hobby fegyver azoknak akik szimpatizálnak a tradicionális rugós légpisztolyokkal.
Gyártó: Cometa Airguns
Kaliber: 4,5mm
Súly: 1100g
Teljes hossz.: 265mm
Csőhossz.: 240mm
Sütés: 3,5kg
Teljesítmény: 150m/s (5,6J)
Ajánlott lövedék: JSB Exact RS
-Vasicza Péter –